Kuinka kaikki alkoi

Harry Nyroos ja Mikko Ypyä kehittivät vuonna 2012 idean vaihtoehtoisen rahoitusratkaisun rakentamisesta, mikä lopulta johti Aurora Exchangen luomiseen. Perustajat huomasivat, että vuoden 2008 finanssikriisi jätti euroalueen syvään taantumaan, ja Euroopan talous tarvitsi pientä ravistelua herätäkseen tuosta painajaisesta. Pankit jatkoivat koron perimistä lainanottajilta (parantamatta palvelua), ja sijoittajille tarjotut korot olivat erittäin alhaiset – jonkin oli muututtava.

He tulivat lopputulokseen, että paras ratkaisu ongelmaan olisi aloittaa vaihtoehtoinen rahoitusyhtiö, joka antaisi paremmat ehdot asiakkaille kuin mikään pankki. Talous kasvaa vain, kun ihmiset lainaavat ja sijoittavat rahaa. Aurora Exchange tekee rahan saamisen helpommaksi niille, jotka sitä tarvitsevat, ja antaa samalla uuden tuottoisan mahdollisuuden niille, joilla on ylimääräistä rahaa sijoittaa. Ensimmäistä kertaa suora sijoittaminen kulutusluottoihin on kaikkien ulottuvilla, ei vain pankkien – ja tämä on todellinen innovaatio.

Idean onnistumisen kannalta oli myös tärkeää läpinäkyvän mallin toteuttaminen, joka on oikeudenmukainen molemmille osapuolille, huipputason luottoluokituksella. Näin idean kehittäjät päättivät tehdä alustasta pörssin, joka sallii lainanottajien ja lainanantajien tarjota omia lainaehtojaan. Sovimme Instantorin kanssa yhteistyöstä vuonna 2015 saadaksemme reaaliaikaista dataa hienostunutta luottoluokitustamme varten. Sitten Aurora Exchange yhdisti voimansa MangoPayn kanssa saavuttaakseen tulevaisuudessa helposti asiakkaita kaikissa ETA-maissa. Vuonna 2016 Maiden Lifen ansiosta takaisinmaksusuoja lisättiin mukaan antamaan lainanottajille ja lainanantajille mielenrauhaa. Kaikki nämä kumppanuudet muodostavat vahvan perustan kansainvälistyvälle vertaislaina-alustalle.

Tiimin yhteystiedot

Jarno Piironen

CEO

jarno@aurorax.co

Juhani Paukkunen

CTO

jussi@aurorax.co

Gabriela Åkers

Customer Service Responsible

gabriela@aurorax.co

Elena Lundaeva

Business Development Manager

elena@aurorax.co

Masnad Hossain

Senior Software Developer

masnad@aurorax.co

Tetyana Tykhomyrova

Developer

tetyana@aurorax.co

Minh Nguen

Developer

minh@aurorax.co